Friday 25 April 2014 | 00:50
Welcome User | Login | Register
 

West Midlands Billiards & Snooker Association

Welcome to the official website for the West Midlands Billiards & Snooker Association. Here you can find out all the latest news, announcements, results and fixtures for the league.

-
Division 1-
SEDGLEY WMC C 4 (ANDY CAMBRIDGE, DARREN OAKES, STU PRITCHARD, RICHARD LAMPITT) LANDYWOOD A 1 (MICK FAULKNER); HOTSHOTS A 4 (ROB HOWEN, NEIL BECKLEY, DAVE GREEN, LUKE HIGGINBOTHAM) WEDNESBURY CONS A 1 (CHRIS WILKES); BRANDHALL B 3 (ANDY ROUND, JASON HICKMAN, PAUL BATEMAN) SHIFNAL A 2 (IAN DUFFY, MARK O NEIL); WEDNESFIELD CONS A 3 (SIMON GROVES, PAUL HARRISON, LEE PAYNE) SEDGLEY EX A 2 (REANNE EVANS, ANDY HIGHFIELD); LANDYWOOD B 1 (MAL FRANKLIN) WOODFIELD SOCIAL E 4 (WAYNE BENTLEY, ADE OJELAY, JAMES HILL, ELLIOT BASTABLE); GOLDEN CUE A 3 (MICHEAL SMITH, GURDIP SIDHU, WAYNE PRUDEN) CLUB DUDLEY 2 (GLEN SHAKESPEARE, JASON COLBOURNE); PENN FIELDS A 2 (PAUL DUNN, COLIN READE) BRANDHALL A 3 (GEOFF WILLIAMS, MITCHELL MANN, JAMIE BROWN); LEA HALL 1 (ADRIAN ROSA) STAFF A 4 (MATT HYDEN, GRAHAM BEARDMORE, CHRIS WARD, LEE WALKER);
Division 2+
Division 3+
Division 4+
Division 5+
Division 6+
Notices
-
PAYPAL ACCESS
INFORMATION ON HOW TO PAY FOR COMPETITIONS AND FINES VIA PAYPAL CAN BE FOUND ON THE PAGE LINK ABOVE. PLEASE DO NOT HESITATE TO CONTACT THE COMMITTEE SHOULD YOU REQUIRE ANY FURTHER ASSISTANCE.
Administration | Wed 1 Jan (00:00)
NEXT SEASON INFORMATION
WE REQUIRE ALL PLAYERS TO SIGN THERE OWN NAMES NEXT TO THE PRINTED VERSION,DUPLICATED NAMES WILL NOT BE ACCEPTED. ANY CLUBS REQUIRING PLAYERS/TEAMS PLEASE CONTACT US,ALL INFO WILL BE LISTED ON HERE. .ST.JOHNS NEED PLAYERS FOR DIVISION THREE
Mark | Wed 23 Apr (17:13)
PRIZE PRESENTATION - FRIDAY 6th JUNE (7.30pm) AT GOLDEN CUE SC
PRIZE PRESENTATION - FRIDAY 6th JUNE (7.30pm) AT GOLDEN CUE SC PROFESSIONAL GUEST - RICKY WALDEN (Ranked 11) Tickets are available at £10.00 each from General Secretary, Colin James only. ....................... CONCESSIONS : All prizewinners : @ £5. Tickets purchased before 1st May @ £7.50 Payments by : CHEQUE (payable to SWMBSA) : CASH direct to General Secretary PAYPAL : admin@westmids-snooker.co.uk choosing ‘family & friends’ radio button. Detail reason for payment in comments box (ie P.P. TICKETS). Failure to use ‘family & friends’ option may result in additional charges.
Mark | Wed 23 Apr (17:11)
SUMMER LEAGUE
GOLDEN CUE SC, BILSTON, SUMMER LEAGUE (HANDICAP) FOR TEAMS OF 3, PLAYING 2 FRAMES, EVERY WEDNESDAY, COMMENCING LATE MAY. ENTRIES TO KEN @CLUB
Mark | Wed 23 Apr (11:59)
WOODFIELD TOURNAMENT
Open handicap snooker tournament (monthly) @ woodfield sports and social club commencing sat 26th APRIL 2014 start 6.30 pm prompt,first 32 players only 4pounds to enter £75 winner £50 runner up.
Mark | Tue 22 Apr (17:30)
Snooker exhibition with Stephen lee
Snooker exhibition with Stephen lee at halesowen sports club Sunday 18th may at 7.30 pm.limited 60 tickets available..£10 each..also 18 places available for coaching by Stephen lee from 3pm till 6pm same day..tickets also £10..signed sports auction and raffle for places to play Stephen on the night...licensed bar and hot food available..Halesowen sports club bham st halesowen B63 3HN..0121-550-7628..or contact..darryl garland..07939 205162.
Mark | Wed 16 Apr (17:39)
COMPTON CARDS
Can all clubs please be aware that the Compton cards and now due back into the league,each and every team has there own card, if any problems please contact your snooker secretary, or league general/match secretaries.
Mark | Mon 24 Mar (16:01)
Match Reports
-

STAFFORD VICTORY NOT ENOUGH TO AVOID RELEGATION

In Division One Stafford Institute A fought hard to stay in the top flight over the final few weeks of the season but were unable to avoid relegation and will join Brandhall Labour B & Landywood B in division two next season despite a fine 4-1 final week victory away at Lea Hall with wins for Matt Hyden, Graham Beardmore(50), Chris Ward & Lee Walker putting them 4-0 up but proving not to be enough as former main tour pro Adrian Rosa won the final frame of the night for the hosts’. Champions’ Brandhall Labour A signed off in style for the season when they won 3-2 away at Pennfields BC A with wins for Geoff Williams, Mitchell Mann with a break of 106 his third century of the season and Jamie Brown (56 & 42) clinching victory which saw them win the league by a massive 19 points as Pennfields’ won the last two frames of the night through Paul Dunn & Colin Reade.

In Division Two with Netherton Cons already confirmed as champions’ and Pennfields BC B as runners up there was only one promotion slot left up for grabs and Golden Cue B clinched the final spot and top flight snooker for next season with a fine 4-1 away win at mid table Goodyear A with wins for Graham Cole Junior, John Gair, Matt Caron & Ron Smith confirming victory with Sean Newman winning the tyremens’ consolation frame. At the other end of the table Stafford Institute B needed two points to avoid relegation to division three and duly obliged when they lost 3-2 at home to already relegated Landywood SC C as Paul Edwards & Jim Cummings claimed the vital points for Stafford to guarantee second division snooker next season as Michael Hodgkiss, Paul Hodgkiss & Rob Murphy sealed the victory for Landywood which in turn meant The Royal A were relegated along with Landywood SC C & Forty Four Club A.

In Division Three with Smethwick Labour already crowned champions there were still two promotion spots up for grabs going into the final week and Golden Cue C clinched second spot with a 4-1 home win against Wolverhampton Electric B who were also relegated to division four in the process as the Cue romped to victory with wins for Darren Fagan, Stuart Long, Tony Kerr & Alan Moore with Electric’s consolation frame won by Craig Davies. Wolverhampton Electric A clinched the final promotion spot and third place to confirm second division snooker next season with a 4-1 home victory when they also relegated their opponents Golden Cue D in the process with wins for Rhys Mackin, Neil Thacker, Eddy Payne & Dave Evans with Ryan Horrigan winning the Cue’s consolation frame which also sees them drop into division four next season. Also Joining relegated Electric B and Golden Cue D in division four next season are Coseley Ex Service B who were defeated 4-1 away at Bilston Town BC B.

In Division Four Sedgley Ex Service D were finally crowned champions when they eased to a 4-1 home victory against Windsor Transport A with wins for Andrew Jeavons, Chris Jeavons, Neil Atkins & R Williams clinching the title and division three snooker next season as Raggy Sangha won the visitors’ consolation frame. St Johns SC finished the season as runners up and Woodfield Social B finished third to complete the promotion places and confirm third division snooker next season. Relegated to division five next season are Old Wulfs A, RAFA A & Goodyear B.

In Division Five with ECC Sports already crowned champions and Old Wulfs B, Darlaston Cons B & Wednesfield Cons D already relegated to division six there were only two promotion spots at stake this week and it was Windsor Transport B who clinched the runners up spot when they defeated Coseley Ex Service B 4-1 at home with wins for Ian Worley, Anthony Harrison, Brian Bottley & Tony Harrison clinching promotion to division four as Robert Walton won the visitors’ consolation frame. Essington WMC B had started the night in second and needed only one point to guarantee promotion and they just about managed it when they slipped into third place with a 4-1 defeat away at Pennfields BC C as the home side swept to victory with wins for Andy Paddock, Steve Morgan, Paul Williams & Bill Bird confirming victory for Pennfields’ as Essington’s hero turned out to be Phil Aston who confirmed division 4 snooker for Essington next season when winning their only frame of the night.

In Division Six Golden Cue J (Paul Hunter Foundation) were finally crowned champions’ when they defeated third placed Wolverhampton Electric C 3-2 at home with wins for Jodie Humphries, Sam Bircher who knocked in a superb 44 break to share the high break prize for the division & Connor Showell who claimed the most wins for the division as the Electric managed to hold onto third place and the final promotion spot with wins for David East & Wayne Banks as Golden Cue H will also join them in division five as they finished runners up. Just missing out on that final promotion spot were Fordhouses CC B as they had to better Electric’s result but could not as they were also beaten 3-2 at home by RAFA B in the deciding frame after wins from Dave Lowe & Clive Dolphin the visitors’ forced a decider with wins for Steve North & Fax Singh where it was left to Paul Johnson to wreck the promotion party when he won the final frame of the night for RAFA.

- Advertisement -
 photo mark247.png
 
© 2009 | West Midlands Billiards & Snooker Association | Contact Us